Zielone smoothie na wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) to wyniszczająca choroba. Jeśli masz podwyższone ciśnienie krwi, musisz zrobić wszystko, aby jak najszybciej się z nim uporać. Jest to potencjalnie bardzo ryzykowna choroba i jeśli nie jest leczona, może uszkodzić naczynia krwionośne, serce, nerki i inne narządy. Dlatego należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, a zwłaszcza, jeśli zamierzasz dokonać jakichkolwiek istotnych zmian w swoim życiu.

W tym poście zobaczymy, jak możesz sobie pomóc, wprowadzając zielone smoothie do swojej codziennej diety.

Jedną z przyczyn wysokiego ciśnienia krwi jest niewłaściwa dieta. To znaczy, spożywanie niewłaściwych rodzajów żywności (żywność przetworzona, bogata w węglowodany, smażona, fast food, itp.

Ponadto, eksperci twierdzą, że osoby z nadciśnieniem powinny ograniczyć spożycie sodu (sprawdź te przepisy na sokowirówki o niskiej zawartości sodu), alkoholu i kofeiny, unikać stresu i zacząć ćwiczyć, aby zmniejszyć obwód w talii.

Dlatego właśnie, równolegle z przyjmowaniem zielonych smoothie i soków, powinieneś ograniczyć te szkodliwe pokarmy. W rzeczywistości, są one szkodliwe nie tylko dla wysokiego ciśnienia krwi, ale także dla wielu innych schorzeń.

Standardowa dieta zachodnia jest wręcz idealna dla rozwoju tego problemu. Im szybciej zmienisz swój styl życia i dietę, tym większe są Twoje szanse na poradzenie sobie z nadciśnieniem w naturalny sposób.

Mówiąc o właściwym odżywianiu przy wysokim ciśnieniu krwi, musimy wspomnieć o warzywach (prawie wszystkich) i owocach (niektórych). Jeśli chodzi o rodzaje diet, jednymi z najlepszych są dieta wegetariańska (lub wegańska) i śródziemnomorska.

W szczególności ważne jest, aby zidentyfikować mikroskładniki odżywcze, których powinieneś szukać. Na szczycie listy powinny znajdować się potas, witamina C, beta-karoten i kryptoksantyna.

Potas jest blisko spokrewniony z sodem. Oba mają wpływ na ciśnienie krwi. W rzeczywistości, potas pomaga zrównoważyć poziom sodu [1] w organizmie, co sprawia, że ten niezbędny składnik odżywczy jest jeszcze ważniejszy w przypadku nadciśnienia. Podczas gdy powinieneś zmniejszyć ilość sodu, w tym samym czasie powinieneś zwiększyć ilość potasu poprzez dietę. Zmniejszenie spożycia sodu i zwiększenie spożycia potasu może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi.

Na szczęście potas jest bogaty w wielu warzywach i owocach. Polecam spożywanie większej ilości awokado, boćwiny, kabaczka, szpinaku, buraków, słodkich ziemniaków, pomidorów, malin i truskawek.

Witamina C to kolejny składnik odżywczy, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi poprzez rozluźnienie naczyń krwionośnych. Pomoże ona również usunąć nadmiar wody z organizmu, a wraz z nią nadmiar sodu. Możesz przyjmować suplementy z witaminą C lub jeść kiwi i truskawki.

Najbardziej znaną formą witaminy A w pokarmach roślinnych jest beta-karoten. Może on pomóc w obniżeniu wysokiego ciśnienia krwi [2]. Jest to ważny składnik odżywczy, jeśli chcesz zachować zdrowy układ odpornościowy. Beta-karoten jest również silnym przeciwutleniaczem, który zapobiega uszkodzeniu komórek przez wolne rodniki i zapobiega problemom z tętnicami wieńcowymi.

Jednym z soków, które mogą być korzystne dla zmniejszenia wysokiego ciśnienia krwi i radzenia sobie z wysokim cholesterolem jest sok z granatów. Sok ten może obniżyć skurczowe ciśnienie krwi [3]. Niektóre przeciwutleniacze, jak te obecne w soku z granatu, mogą pomóc w nadciśnieniu, ale aby wyciągnąć ostateczne wnioski, potrzeba więcej badań.

Zielone smoothie na ciśnienie krwi

Jeśli weźmiesz swój blender i zmiksujesz kilka warzyw, nie możesz się mylić. Smoothie pomoże Ci z podwyższonym ciśnieniem krwi. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, sprawdź listę pokarmów bogatych w potas podaną powyżej i upewnij się, że zmiksujesz przynajmniej kilka z nich.

A co z sokami owocowymi? Powinieneś uważać na soki owocowe, zwłaszcza te bogate w cukier (fruktozę). Jeśli jest w nich za dużo cukru, nawet jeśli jest on naturalny, efekt może być odwrotny do zamierzonego. Zawsze możesz jednak dodać trochę soku z granatów do swojego smoothie, aby było smaczniejsze.

Przepisy na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi

Możesz użyć wody kokosowej, mleko kokosowe, mleko migdałowe, lub jogurt jako podstawa każdego z poniższych przepisów. Umyj wszystkie składniki, w tym liście szpinaku dziecka przed przygotowaniem smoothie. Możesz dodać trochę buraków do każdego z przepisów.

Zarówno buraki jak i szpinak są bogate w azotany, które po strawieniu zamieniane są w tlenek azotu. Tlenek azotu, z kolei, pomaga zrelaksować się i rozszerzyć naczynia krwionośne, co zmniejsza ciśnienie krwi. Tak więc odgrywa on ogromną rolę w regulacji ciśnienia krwi [4]. Azotany w żywności są twoim przyjacielem i powinieneś włączyć je do swojej diety. Inne pokarmy bogate w azotany to sałata rukola, zwana również rukolą (wśród pokarmów o najwyższej zawartości azotanów), seler i sałata lodowa. W zasadzie, jeśli jesz ciemnozielone warzywa lub umieszczasz je w swoich smoothie, nie możesz popełnić błędu: rozszerzając tętnice, regulujesz ciśnienie krwi.

Zielone smoothie szpinakowo - jabłkowe

 • 1 filiżanka soku z granatów
 • 1/2 jabłka
 • 1/2 banana
 • 2 filiżanki młodych liści szpinaku

Zielone Smoothie Szpinak-Śliwki

 • 1 szklanka soku z granatów
 • 4 śliwki
 • 1/2 banana
 • 2 filiżanki młodych liści szpinaku

Zielone smoothie z gujawy

 • 1 filiżanka organicznej wody kokosowej
 • 1/2 banana
 • 2 duże guawy (usuń nasiona)
 • 2 filiżanki młodych liści szpinaku

Czekoladowe Zielone Smoothie

 • 1 filiżanka niesłodzonej wody kokosowej
 • 1/2 banana
 • 1/2 szklanki truskawek
 • 2 łyżki stołowe surowego kakao w proszku
 • 2 filiżanki młodych liści szpinaku

Kiwi Smoothie truskawkowe

 • 1 filiżanka niskotłuszczowego jogurtu
 • 1/2 szklanki truskawek
 • 1/2 banana
 • 1 kiwi
 • 1 łyżka stołowa mielonych nasion lnu
 • 1/2 filiżanki rzeżuchy ogrodowej

Proszę pamiętać: Nie zastępuj tymi smoothies tabletek na ciśnienie krwi przepisanych przez lekarza. Te przepisy powinny być stosowane jako dodatek do leków i w porozumieniu z lekarzem. Nie zapomnij regularnie kontrolować swojego ciśnienia krwi.